facebook-logo

Naše historie

hist11

 Dne 19. října 1933 opustil zakladatel firmy své povolání bednáře vyrábějícího máselnice, aby si otevřel mlékárnu a sýrárnu ve městě Laval v departementu Mayenne. Hned první den nasbíral 34 litrů mléka, z nichž vyrobil 17 camembertů značky Le Petit lavallois.

V roce 1947 se přestěhoval v Lavalu do „moderní“ mlékárny sídlící v ulici Moulin. V té době již vyráběl camembert, čerstvé sýry typu fromage blanc, jemný tvaroh petits suisses a máslo. Brzy se stal odborníkem na vysoce kvalitní máslo.

V roce 1950 sbíral s třicítkou zaměstnanců 10 000 litrů mléka denně.

Po jeho náhlém úmrtí v roce 1955 po něm nastoupil jeho 27letý syn. Ten, mimoto že byl vynikajícím odborníkem na výrobu sýrů, měl také mimořádně vyvinutý smysl pro management a komunikaci o produktech.

Jeho nejznámějším sýrem byl camembert “Le Voyageur”, ale dobrému jménu se těšily všechny jeho produkty, za něž na nejrůznějších festivalech a soutěžích získával celou řadu medailí a diplomů. Neustále také přicházel s různými inovacemi, například jako první ve Francii zavedl kartony vysokoteplotně upraveného mléka UHT pod příznačným názvem “mléko 2000”. Zejména však zdokonalil technologii spolehlivé výroby camembertu z pasterizovaného mléka.

Président vznikl v roce 1968 a příběh pojící se k jeho vzniku není vůbec obyčejný, proto vám ho budeme vyprávět.
Když se začátkem ledna sešel syn zakladatele firmy se svými manažery k novoročnímu pozdravu, bylo k dispozici nějaké to občerstvení a mimo jiné i lahev whisky. Diskuze se točila okolo nově vyvinutého sýra camembertu z pasterizovaného mléka. Když vtom najednou uchopil obal od whisky a ke svým posluchačům prohlásil: „Přesně tohle potřebujeme, etiketu s výraznou značkou, s výstižnými prvky: zlatou a černou. Jelikož vyrábíme v Normandii a Bretani, je potřeba použít erby všech tří regionů. A co se značky týče, tak Francie je zemí prezidentů, každý je tu prezidentem něčeho! Rybářského sdružení, asociace hráčů pétanque nebo válečných veteránů. Prověřte, jestli už tahle značka není zaregistrovaná.“ Schůze pokračovala dál, někdo šel ověřit registraci. A o čtyři dny později již byla na světě etiketa značky Président.