facebook-logo
president_web_05_beata-svezi

Když vás děti překvapí

Miluju jarní víkendy. Většinu z nich totiž trávíme celá rodina na chalupě. Příroda se probouzí, stromy kvetou, dny se čím dál tím víc prodlužují a sluníčko už pěkně hřeje. Na chalupě si taky nejvíce užiju se svými svišti, jelikož televize je v našem stavení uprostřed přírody logicky zakázána.

Jak asi každá matka pochopí, slovíčko „užiju“ je dvousečné. „Mami, my chceme k rybníku!“ „Já mám hlad!“ „Auuu, on mě praštil!“ „A kdy už bude večeře?“ „Ne, já ještě nechci spát!“ Tyhle věty mě v různých obměnách provází prakticky celý víkend, až si někdy v duchu říkám, že posadit je aspoň na hodinku před televizi by zas tak špatný nebylo… Jenomže výchova je výchova a neústupnost v ní má svoje místo, tak radši čas od času dělám, že prostě neslyším, a doufám, že tím svoje potomky donutím ke kapitulaci.

Ráda vzpomínám na jednu loňskou květnovou neděli, když jsem se tvrdohlavě rozhodla, že si konečně přispím, ať se děje, co se děje. Radim snad jednou zvládne ranní zábavu obstarat sám. To jsem se ale přepočítala… Nebylo ještě ani osm hodin, když mi někdo začal funět do obličeje. Ten někdo nebyl nikdo jiný než můj syn a jeho sestra mu samozřejmě oddaně sekundovala. „Nééé, aspoň jedno jediné ráno v týdnu!“ zasýpala jsem a s planou nadějí na klid jsem se převalila na druhý bok. Marná snaha… Jamile máte okupanty v posteli, máte po spánku. Začala mě jímat úzkost z absolutního vyčerpání, když vtom synek najednou pronesl: „Něco jsme si pro tebe připravili.“ Odběhl za dveře a vrátil se s tácem, na kterém byla připravená snídaně. Únava byla tatam. S přípravou samozřejmě pomáhal můj manžel a ten ví, jak na mě, takže nechyběl vynikající opečený chlebíček, namazaný Svěžím, posypaný bylinkami a obložený čerstvou zeleninkou.

Největší radost mi však udělal vlastnoručně psaný vzkaz: „Fšechno nejlepčí ke dnu matek“!

Upřímně doufám, že si vzpomenou i letos….

Beáta