facebook-logo
president_web_07_beata-grill

CHUTI NEPORUČÍŠ

Jak já to léto miluju! Jednou z mých nejoblíbenějších kratochvílí je vysedávat na terásce na naší chaloupce během teplých letních večerů. Povídáme s rodinou nebo sousedy, dobře baštíme, lehce popíjíme a pozorujeme netopýry přelétávající nad naší zahradou. Dobře, romantiku nám trochu kazí odhánění všudypřítomných komárů a nelibá vůně repelentu, který na sebe každý lejeme po litrech – samozřejmě, že téměř zbytečně, protože naši komáři už si na něj asi za ta léta zvykli. Ale jinak je léto prostě fajn! Zvlášť když vás sousedi pozvou na grilovačku…

„Jakoubkovi nás zvou dneska na večerní posezení!“ Zahlásil Radim hned potom, co se vrátil z poobědového „jednoho“ z naší typicky vesnické hospůdky. Paráda, zajásám! Tentokrát to nebudu já, kdo slízne všechnu to přípravu a uklízení… „Chudák Radka“, pomyslím si, ale ve skrytu duše jsem ráda, že o mě bude večer pěkně postaráno.

Dětičky máme na táboře, takže nám nic nebrání strávit pohodový večer s kamarády. Vybaveni dobrým červeným přicházíme k Jakoubkům o 20 minut později. Někdo si totiž ještě musel odskočit… A já jsem to nebyla… Usedáme k připravenému stolu a hostitel servíruje jednu dobrotu za druhou. Mně nejvíce zachutná grilovaný Camembert s farmářskými bylinkami. Podíváme, hodujeme, popíjíme. Je teplíčko, ačkoli už se stmívá. Tohle je přesně večer podle mého gusta! Okolo půlnoci se odebíráme na kutě. Nabízím alespoň pomoc s úklidem, ale Radka odmítá. Stejně tak jako v naší chalupě, je i v té jejich myčka tabu, takže se chudinka nehne od dřezu dobrou hodinu.

„Víš, kolik si snědla těch hermelínů???“ zeptal se mě Radim po cestě domů. „Nebyl to hermelín, ale camembert! V tom je rozdíl!“ Odvětím a doufám, že se debata ohledně množství snědeného sýra stočí někam jinam. „No jo, tak víš to?“ Nedá si říct. „Tak dva?“ odvětím.

„Čtyři! Snědlas čtyři! Schválně jsem tě pozoroval! Na chudáka Adama ani nezbylo!“

„No a co, chutnaly mi!“ odseknu, ačkoli v duchu přemýšlím nad tím, kam půjdu zítra ráno běhat. Fakt jsem mohla sníst čtyři?! Jenomže když oni jsou prostě fakt tak strašně dobrý….

Beáta